top of page
fogszabalyozas-nyito.jpg

SZÁJSEBÉSZETI
KEZELÉSEK

AMIKOR NINCS MÁS MEGOLDÁS, MINT A FOGHÚZÁS...

A fogorvoslás egyik legfontosabb és legalapvetőbb törekvése, hogy segítsünk pácienseinknek megőrizni saját, természetes fogaikat, amilyen sokáig csak lehetséges. Vannak azonban esetek, amikor már nincs értelme tovább küzdeni egy fogért. Egy ponton túl ezek a kísérletek már csak fölösleges kiadásokat és időt jelentenek a páciens számára, a siker valós esélye nélkül. 
 

Ezen kívül olyan esetek is előfordulhatnak, amikor ép fog eltávolítása válik szükségessé valamilyen okból. Az alábbiakban megvizsgáljuk azt is, hogy melyek ezek az esetek, és milyen problémákra nyújtanak megoldást!

szajsebeszet.jpg
CBCT.jpg

A SEBÉSZI FOGELTÁVOLÍTÁS TERVEZÉSE

Azt, hogy szükséges-e egy fogat eltávolítani, és hogy milyen módszerrel, képalkotó diagnosztikai eljárásokkal tudjuk megerősíteni. A kezelés megtervezéséhez feltétlenül szükséges egy panorámaröntgent készíteni, melyre rendelőnkben is van lehetőség. A digitális berendezés képe megmutatja az állcsontra jellemző, más módon nem látható részleteket, mint például az állcsont vastagsága, a foggyökerek mérete és formája, vagy a körülöttük kialakult esetleges gyulladásos folyamatok. 

A panorámafelvételről azonban érdemes tudni, hogy bármilyen jó minőségű is, csupán kétdimenziós képet biztosít. Egy komplex szájsebészeti beavatkozás megtervezéséhez elengedhetetlen az, hogy három dimenziós képet lássunk az érintett területről (CBCT), melynek elkészítésére szintén van lehetőség rendelőnkben.

MIKOR SZÜKSÉGES ELTÁVOLÍTANI EGY FOGAT?

Bölcsességfogak

A bölcsességfogak eltávolítása egyáltalán nem szükségszerű mindenkinél, ám tény, hogy leghátsó fogaink hajlamosak panaszokat okozni. Mivel nehezen tisztíthatók, gyakran elszuvasodnak, és a beszorult ételmaradékok is okozhatnak fájdalmat. És ezek még az egyszerűbben orvosolható problémák közé tartoznak. A bölcsességfogak ugyanis nagyon gyakran nem tudnak megfelelően előtörni, és részben vagy egészben a csontban rekedhetnek, pozíciójuknál fogva tolhatják a velük szomszédos fogat. Ha a bölcsességfogak visszatérően panaszokat okoznak, vagy kockázatot jelentenek a többi fogra nézve, javasolt az eltávolításuk.

Betört foggyökerek

Elég egy rossz mozdulat, egy ütés, egy sportbaleset, és a fog koronai része teljesen, ínyszélig letörhet. Nagy mértékben szuvasodott, meggyengült szerkezetű fogak esetében az sem ritka, hogy elegendő ehhez egy keményebb falatra ráharapni (pl. dióhéj, ki nem pattogott kukoricaszemek). A betört gyökerek egyes esetekben még különösebb panaszokat sem okoznak a páciensnek, ám olyan gyulladásos gócok alakulhatnak ki körülöttük, melyek a teljes szervezetre káros hatással lehetnek, ezért az eltávolításuk minden esetben indokolt.

Csontban rekedt fogak

Valamivel ritkább, de közel sem példa nélküli jelenség, amikor például a felső szemfogak valamilyen ok miatt akadályoztatva vannak az előtörésben. A páciens erről lehet, hogy akkor értesül, amikor először készül róla panorámaröntgen-felvétel, ezen ugyanis pontosan kivehetők a csontban rekedt szemfogak. Amennyiben a páciens panaszmentes, az eltávolítás nem feltétlenül indokolt. Fontos tudni azt is, hogy ezeket a fogakat fogszabályozó kezelés segítségével szépen sorba lehet állítani, ebben az esetben sebészi úton “fel kell őket szabadítani”, hogy előbukkanhassanak rejtekhelyükről, és hogy rögzíthessük hozzá a fogszabályozó megfelelő elemeit.

Menthetetlen fogak

Ha egy fogat már több alkalommal volt szükséges gyökérkezelni, ám bizonyos idő elteltével a panaszok újra és újra kialakulnak, és a gyulladást nem lehet tartósan megszüntetni, indokolttá válik a fog eltávolítása. A gyökérkezelt fogak eltávolítása különös körültekintést igényel a szakorvos részéről, hiszen ezek a fogak törékenyebbek, az eljárásnak tehát precíznek és kíméletesnek kell lennie.

FOGELTÁVOLÍTÁS UTÁN... FOGPÓTLÁS IMPLANTÁTUMMAL

Egy fog eltávolítása nem örömteli esemény, és ez teljes mértékben érthető. Fontos azonban tudni, hogy a foghúzás nem a pont a mondat végén, hanem sokkal inkább egy vessző, mely után új tagmondat kezdődik. Csak a páciensen múlik, hogyan folytatja tovább a mondatot!


A fogpótlások széles kínálatán belül a legkorszerűbb eljárások azok, melyekben a pótlást beültetett titánium műgyökerekehez azaz fogászati implantátumokhoz rögzítjük. A pótlás ezáltal stabilan és igen tartósan funkcionál, és esztétikai tulajdonságai is kiemelkedőek.

Implantátumokat egyetlen hiányzó fog vagy kiterjedt foghiány esetén is sikerrel alkalmazhatunk. Az alábbiakban egy fog pótlásának példáján ismertetjük az implantátumos kezelés menetét!
 

1

A fog eltávolítása
Fontos, hogy a fogeltávolítás során annak tudatában járjon el a kezelést végző orvos, hogy a későbbiekben implantátum beültetését tervezzük, tehát a lehető legkíméletesebb módon szükséges a fogat eltávolítani, minden eszközzel törekedni kell arra, hogy az állcsont sérülését elkerüljük.

2

Kontroll és képalkotó diagnosztika
Néhány hónap gyógyulást követően páciensünkkel újra találkozunk a rendelőben, megnézzük, megfelelően gyógyult-e a foghúzás helye. Ehhez rendelőnkben panorámaröntgen felvételt vagy 3D CBCT-t készítünk.

3

Kezelési tervet és árajánlat

Szakorvosunk megtervezi a kezelést és elkészíti a kezelési tervet és az árajánlatot.

4

Dentálhigiénés kezelés

Az implantáció sikerességéhez elengedhetetlen, hogy tiszta környezetben dolgozhassunk, ezért a beültetés előtt erősen ajánlott részt venni egy professzionális dentálhigiéniai kezelésen.

5

Implantáció

Megtörténik az implantátum behelyezése, azaz a titánium csavar beültetése az állcsontba. 7-10 nappal később a varratokat eltávolítjuk.

6

Gyógyulás

Az implantátum 3-6 hónap alatt rögzül megfelelően a csontban, páciensünknek ebben az időben nincs más dolga, mint fogait megfelelően ápolni, és türelemmel várni a következő időpontját.

7

Lenyomatvétel

A gyógyulási idő leteltével az implantátumot “felszabadítjuk” az íny alól, és lenyomatokat veszünk a területről és a szemközti fogakról.

8

Korona elkészítése

A lenyomatok alapján a fogtechnikai műhelyben elkészítik a kerámia koronát. A készítés több fázisban zajlik, az egyes fázisok között pedig a koronát bepróbáljuk, megnézzük illeszkedését, esztétikáját, és szükség szerint alakítjuk azt.

9

Korona rögzítése

A kész koronát ragasztással vagy átmenő csavaros technikával rögzítjük a fogon.

ŐK MÁR NEM FÉLNEK FOGORVOSHOZ JÖNNI

és boldogan beszélnek az élményeikről

 
velemenyek-1.jpg

Végre egy fogászat, ahova az ember szívesen megy! :) Kellemes környezet, kiváló szakemberek, és emberséges hozzáállás fogadja a pácienseket. Külön kiemelném Vajda Norbert Doktor Úr alaposságát, és Tóvári Gabriella pácienskoordinátor kedvességét.

Oprável Petra

6A6A3831-Edit_small.jpg

VÁRJUK ÖNT RENDELŐNKBEN!

Hívjon minket, vagy vegye fel velünk a kapcsolatot online és visszahívjuk, amikor Önnek a legalkalmasabb! Akut probléma esetén igyekszünk a lehető leghamarabb időpontot biztosítani. Várjuk Pácienseinket Göd, Sződ, Sződliget, Vác és Verőce környékéről is!  

Nyitva tartás

Hétfő: 12-19

Kedd: 9-19

Szerda: 12-19

Csütörtök: 9-19

Péntek: 9-13

Kapcsolat
6A6A3831-Edit_small.jpg

ONLINE IDŐPONTKÉRÉS

Kérjük, töltse ki az alábbi űrlapot és munkatársunk hamarosan felveszi Önnel a kapcsolatot!

Időpont kérés, kezelési lehetőségek, általános kérdések - örömmel segítünk mindenben.

bottom of page