top of page
fogszabalyozas-nyito.jpg

FOGHIÁNYOK
KEZELÉSE

FOGPÓTLÁSOK A LEGMAGASABB SZTENDERDEK SZERINT

Bár minden eszközzel arra törekszünk, hogy segítsünk pácienseink természetes fogait megőrizni, sajnos vannak olyan esetek, amikor erre már nincs lehetőség. Ilyen esetekben a cél az, hogy az adott helyzetből hozzuk ki a lehető legtöbbet: azaz minél előbb állítsuk vissza a rágófunkciót és a mosoly esztétikáját - és ezzel a páciens életminőségét. 

A fogpótlások sokfélék lehetnek, melyek közül a páciens igényei és lehetőségei alapján, közösen választjuk ki a legmegfelelőbbet. De legyen szó bármilyen fogpótlásról, elsődleges szempontunk, hogy azok a lehető legmagasabb minőségben készüljenek el - ez ugyanis nem csak esztétikai kérdés, hanem a kényelmes használat és a tartósság kulcsa is!

ZÖLDFOGÁSZAT_2024.04.-82940-Edit.jpg

MIÉRT FONTOS AZ ELVESZTETT FOGAK PÓTLÁSA?

A fogvesztés természetesen együtt jár esztétikai aggályokkal, különösen, ha metszőfogról vagy szemfogról beszélünk. Ha a foghiány már kiterjedtebb, akkor nem csak a fogak közötti “hézag” válik zavaróvá, de az orcák is beeshetnek, emiatt pedig az arc öregebbnek tűnhet.

A hiány melletti (és az azzal szemközti) fogak fokozatosan elkezdenek elmozdulni, törekszenek betölteni az űrt. A szomszédos fogak gyakran bedőlnek, a szemközti fogak pedig lassacskán kiemelkednek a rágósíkból (a páciens ezt úgy látja, mintha ez a fog hosszabbá válna). A megmaradt fogak olyan irányú terhelést kapnak rágáskor, mely lerövidítheti élettartamukat.

A rágás során a páciens dominánsan a másik oldalt kezdi használni, ezzel felborul a rágóerők egyensúlya.

Ez későbbi állkapocs ízületi problémákhoz vezethet, emellett egyes fogak túlzott kopását eredményezheti. 

Sok elvesztett fog esetén a rágás elégtelenné válhat, mely akár emésztési problémákhoz is vezethet.

Egy fog eltávolítása nem örömteli esemény, és ez teljes mértékben érthető. Fontos azonban tudni, hogy a foghúzás nem a pont a mondat végén, hanem sokkal inkább egy vessző, mely után új tagmondat kezdődik. Csak a páciensen múlik, hogyan folytatja tovább a mondatot!

Hogy egy kicsit kevésbé elvontan fogalmazzunk, nézzük meg, mi történik akkor, ha egy kihúzott fogat nem pótolunk hosszú ideig:

MILYEN LEHETŐSÉGEKET KíNÁLUNK AZ ELVESZETT FOGAK PÓTÁSÁRA?

Ahogy már említettük, a fogpótlásoknak számos típusa létezik. Hogy ezek közül melyiket ajánljuk páciensünknek, nagyban meghatározza az, hogy hány elvesztett fogat kell pótolnunk, és hogy azok egymáshoz képest hol helyezkednek el. Emellett a megmaradt fogak száma és állapota is döntő tényező lehet. Az alábbiakban azt foglaltuk össze, milyen lehetőségek közül választhat a páciens egy adott probléma esetén.

Nincs hiányzó fog, de a foganyagból sok elveszett

A fog koronai részének anyagvesztése vagy kiterjedt fogszuvasodás, vagy valamilyen traumás esemény (ütés, baleset) hatására következik be. Ekkor nem beszélhetünk foghiányról, hiszen a foggyökér a helyén van, és a koronai rész sem szuvasodott el / törött le teljesen. Ilyen esetekben a fogat először gyakran szükséges gyökérkezelni, majd ezt követően megfelelő formára csiszolni. A fogat végül fogtechnikus által készített kerámia koronával borítjuk be, mely nem csak esztétikus, de megfelelő gondozás mellett meg is védi a fogat a további károsodásoktól.

Több fog hiányzik

Több, egymáshoz közeli vagy egymás melletti hiányzó fog esetén szintúgy felmerül a hídpótlás készítésének a lehetősége, melyhez természetes fogakat használhatunk fel pillérként. Ha szeretnénk elkerülni a fogak csiszolását és az állcsont sorvadását, a legjobb választás implantátumokra rögzíteni a kerámia hidat. Ezzel megkímélhetőek a saját fogak és megelőzhető az állcsont sorvadása is.

Egyetlen fog hiányzik

Amennyiben a hiányzó fog mindkét oldalán található egy-egy természetes fog, lehetséges ezek bevonásával hídpótlást készíteni. Ebben az esetben ezeket a fogakat pillérként használjuk fel, ilyenkor szükséges őket bizonyos mértékben lecsiszolni. Ezért ezt a megoldást orvosi szempontból ritkán preferáljuk teljesen ép pillérfogak esetében.

Kiváló megoldás ebben az esetben (illetve sorvégi foghiányok esetén) az implantátummal történő pótlás. Az implantátumok titániumból készült műgyökerek, melyekhez koronát (vagy más pótlásokat) rögzíthetünk, így elkerülhető az ép fogak lecsiszolása, a pótlás pedig akár több évtizedig is megfelelően funkcionálhat, ráadásul a pótlások esztétikailag is szépek.

Kiterjedt foghiány

Ha már a fogak többsége, vagy az összes fog hiányzik, implantátumok segítségével továbbra is lehetséges teljesen rögzített fogpótlást készíteni. Fontos tudni, hogy a tartós foghiány az állcsontok elvékonyodásához vezethet, ilyen esetekben pedig szükségessé válhat csontpótló műtét is. 

Ha valamilyen oknál fogva az implantátumos megoldást el kell vetnünk, jó megoldást jelenthetnek a teljesen kivehető fogsorok vagy a kombinált fogpótlások. Utóbbihoz szükséges, hogy valamennyi ép fog még maradjon a szájban, melyek stabil elhorgonyzási pontot jelentenek. A fogpótlás kivehető részét ezekhez a fix részekhez rögzítjük rejtett kapcsokkal.

AZ IMPLANTÁTUMON RÖGZÍTETT FOGPÓTLÁS ELKÉSZÍTÉSÉNEK MENETE

Hogyan zajlik egy implantátumos fogpótlás elkészítése az első lépésektől a kész fogpótlás átadásáig? Az alábbiakban egy konkrét eseten keresztül mutatjuk be a kezelés egyes lépéseit. Példánkban páciensünk egyik fogát már több alkalommal gyökérkezelték, ám folyamatosan újra és újra begyullad, sok panaszt okozva ezzel. Sajnos a fogat nem lehetséges megmenteni, el kell távolítani.

1

A fog eltávolítása
Fontos, hogy a fogeltávolítás során annak tudatában járjon el a kezelést végző orvos, hogy a későbbiekben implantátum beültetését tervezzük, tehát a lehető legkíméletesebb módon szükséges a fogat eltávolítani, minden eszközzel törekedni kell arra, hogy az állcsont sérülését elkerüljük.

2

Kontroll és képalkotó diagnosztika
Néhány hónap gyógyulást követően páciensünkkel újra találkozunk a rendelőben, megnézzük, megfelelően gyógyult-e a foghúzás helye. Ehhez rendelőnkben panorámaröntgen felvételt készítünk, valamint - ha szükséges - beutalót adunk egy CBCT központba, ahol 3 dimenziós felvételt is készítenek a területről.

3

Kezelési tervet és árajánlat

Szakorvosunk megtervezi a kezelést és elkészíti a kezelési tervet és az árajánlatot.

4

Dentálhigiénés kezelés

Az implantáció sikerességéhez elengedhetetlen, hogy tiszta környezetben dolgozhassunk, ezért a beültetés előtt erősen ajánlott részt venni egy professzionális dentálhigiéniai kezelésen.

5

Implantáció

Megtörténik az implantátum behelyezése, azaz a titánium csavar beültetése az állcsontba. 7-10 nappal később a varratokat eltávolítjuk.

6

Ápolás

Az implantátum 3-6 hónap alatt rögzül megfelelően a csontban, páciensünknek ebben az időben nincs más dolga, mint fogait megfelelően ápolni, és türelemmel várni a következő időpontját.

7

Lenyomatvétel

A gyógyulási idő leteltével az implantátumot “felszabadítjuk” az íny alól, és lenyomatokat veszünk a területről és a szemközti fogakról.

8

Korona elkészítése

A lenyomatok alapján a fogtechnikai műhelyben elkészítik a kerámia koronát. A készítés több fázisban zajlik, az egyes fázisok között pedig a koronát bepróbáljuk, megnézzük illeszkedését, esztétikáját, és szükség szerint alakítjuk azt.

9

Korona rögzítése

A kész koronát ragasztással vagy átmenő csavaros technikával rögzítjük a fogon.

ŐK MÁR NEM FÉLNEK FOGORVOSHOZ JÖNNI

és boldogan beszélnek az élményeikről

 
velemenyek-1.jpg

Végre egy fogászat, ahova az ember szívesen megy! :) Kellemes környezet, kiváló szakemberek, és emberséges hozzáállás fogadja a pácienseket. Külön kiemelném Vajda Norbert Doktor Úr alaposságát, és Tóvári Gabriella pácienskoordinátor kedvességét.

Oprável Petra

6A6A3831-Edit_small.jpg

VÁRJUK ÖNT RENDELŐNKBEN!

Hívjon minket, vagy vegye fel velünk a kapcsolatot online és visszahívjuk, amikor Önnek a legalkalmasabb! Akut probléma esetén igyekszünk a lehető leghamarabb időpontot biztosítani. Várjuk Pácienseinket Göd, Sződ, Sződliget, Vác és Verőce környékéről is!  

Nyitva tartás

Hétfő: 12-19

Kedd: 9-19

Szerda: 12-19

Csütörtök: 9-19

Péntek: 9-13

Kapcsolat
bottom of page