FOGMEGTARTÓ KEZELÉSEK
MIT JELENT A KONZERVÁLÓ FOGÁSZAT KIFEJEZÉS?
A konzerváló fogászat azokat a kezeléseket foglalja magában, melyek során a saját fogak gyógyítása, ha úgy tetszik “megmentése” a cél. Ez már egészen pici korban elkezdődik a tejfogak gondozásával és akár 70 éves korban is szükség lehet rá, 1-1 tömés formájában.
KONZERVÁLÓ FOGÁSZATI KEZELÉSEK
Ha kisebb szuvasodás van a fogon:
Amennyiben nagyobb szuvasodás van a fogon:
Általában esztétikus tömést készítünk.
-
Készülhet tömés, inlay vagy onlay a fogba
-
Ha mély a szuvasodás, akkor gyökérkezelés válhat szükségessé a foganyag helyreállítása előtt
-
Ha kevés foganyag marad a tisztítás végére, akkor protetikai beavatkozás szükséges (csapozás, felépítés és korona)
MIBŐL KÉSZÜLNEK AZ ESZTÉTIKUS TÖMÉSEK?
Az esztétikus fogszínű tömőanyag segítségével visszaállíthatjuk a fogak természetes esztétikumát és funkcióját.
A modern fogászatban az esztétikus tömések készítésére ún. kompozit anyagokat használunk, melyek különböző színekben állnak rendelkezésünkre, így mindenki számára megtaláljuk az ideális megoldást.
A kompozit UV fényre keményedik és adhezív módon rögzül a fog anyagához. Nem csupán esztétikumról van szó, hanem tartósságról is, amiben az imént említett adhezív kötés nagy segítségünkre van. Ezzel garantálható, hogy az esztétikus tömések kiváló megoldást nyújtanak a sérült foganyag pótlására, és a korábbi amalgám töméssel szemben mindössze annyi foganyagot kell elvennünk, amennyi feltétlenül szükséges a tisztításhoz.
MIÉRT VAN SZÜKSÉG GYÖKÉRKEZELÉSRE
...és mi történik gyökérkezelés során?
A fog kívülről befelé haladva három elkülöníthető részből áll. A külső réteg a zománc, mely az emberi szervezet által létrehozható legkeményebb anyag. Ez alatt található a dentin, mely puhább, úgynevezett tubuláris szerkezetű, a csonthoz hasonlítható keménységgel bír. A dentin körbeveszi a fog belsejét, egy üreget, ahol a fogat ellátó erek és idegek vannak, ez az ún. pulpa vagy fogbél.
Gyökérkezelésre akkor kerül sor, amikor a fogzománcon túl a dentin is oly mértékben szuvasodott vagy sérült, hogy elérte a pulpa részt, ahol az erek és az idegek vannak. A feladatunk, hogy ezt az üreges részt kitisztítsuk (akár többszöri alkalommal), feltöltsük az üreget (gyökértöméssel), majd megfelelően lezárjuk a dentin és fogzománc részt esztétikus töméssel, inlay/onlay pótlással, vagy adott esetben koronával.
A gyökérkezelt fogak helyes ápolás mellett egész életen át megmaradhatnak. Mivel azonban ezek is szuvasodhatnak, elengedhetetlen a megfelelő szájápolás és a rendszeres fogászati ellenőrzés a további problémák elkerülése végett.
HOGYAN ELŐZHETŐ MEG A FOGSZUVASODÁS?
Mossa meg fogait minden főétkezés után.
Fogmosás során a puhább sörtéjű fogkefét részesítse előnyben és körkörös mozdulatokkal, legalább 2 percig tisztítsa a fogait.
Esténként a fogkefén és fogkrémen kívül fogköztisztítóval, fogselyemmel tisztítsa ki a fogközöket és szájvízzel öblögessen.
Látogasson el fogorvosához rendszeresen (félévente-évente) állapotfelmérésre, hogy az esetleges problémát még kezdeti stádiumban lehessen kezelni.
Amennyiben indokolt, megfelelő időközönként (félévente-évente) érdemes fogkőeltávolítást kérni fogorvosától, vagy dentálhigiénikusától. Ezzel megőrizhető nemcsak a fogak, de az így egészsége is.
Tévhit, hogy fogaink állapotát szüleinktől örököljük. Előfordulhat, hogy valakinek gyengébb, míg másoknak erősebb a fogzománca, de fontos, hogy megfelelő ápolás, tisztítás és gondoskodás mellett megőrizhető a fogak épsége és megelőzhető a fogszuvasodás.
Íme 5 tipp a fogszuvasodás elkerülésére:
ŐK MÁR NEM FÉLNEK FOGORVOSHOZ JÖNNI
és boldogan beszélnek az élményeikről
VÁRJUK ÖNT RENDELŐNKBEN!
Hívjon minket, vagy vegye fel velünk a kapcsolatot online és visszahívjuk, amikor Önnek a legalkalmasabb! Akut probléma esetén igyekszünk a lehető leghamarabb időpontot biztosítani. Várjuk Pácienseinket Göd, Sződ, Sződliget, Vác és Verőce környékéről is!
Nyitva tartás
Hétfő: 12-19
Kedd: 9-19
Szerda: 12-19
Csütörtök: 9-19
Péntek: 9-13